: ۱۳۹۹/۰۴/۰۱ : ۱۹۱
تعداد رای : ۱

کتاب «همه فن حریف»؛ این میدان همه فن حریفی می طلبد؛ سرگذشت یک کارآفرین

کتاب «همه فن حریف» برخلاف ضرب المثل «همه کاره و هیچ کاره»، راویِ کارآفرینی است که در حوزه‌ های مختلف ورود داشته، فناوری‌ های متنوعی را توسعه داده و در نهایت از پس آنها به خوبی برآمده است. فناور کتاب «همه فن حریف» از تولید دستگاه ساخت نانو پودر فلزی، که امری محال به نظر می‌ رسید کارش را شروع کرد؛ سری به حوزه آب زد تا آب در دل خیلی‌ ها تکان نخورد. آتش حوزه بعدی بود که در آن وارد شد اما باز هم دلش آرام و قرار نگرفت و شوق جستجو کردن، یافتن و کشف کردن باعث شد مدام به دنبال فناوری ‌های جدیدی بگردد و حتی آب را در آتش بریزد تا شاید دودش کمتر در چشم شهرها برود.

«... باید قطعات مورد نیاز را مطابق نقشه می ساختند. خلاقیتی در کار نبود و نقشه روس ها باید فهم و دقیقا پیاده می شد. نماینده شرکت روسی نیز برای آموزش سرهم کردن قطعات و تثبیت فرایند در خردادماه به ایران می آمد. پس از سرهم شدن نوبت آزمایش بود. همه نگاه ها منتظر واکنش دستگاه بود. دستگاه روشن شد و به آرامی کار خود را آغاز کرد. به نظر می رسید کار می کند و آماده نصب و تست واقعی بر روی چاه اصلی است.

آنها امیدوارانه قطعات را به سر چاه اصلی بردند و پس از برپایی و آماده سازی  دستگاه، بهره برداری را آغاز کردند. اما شرایط به خوبی زمان آزمون در آزمایشگاه پیش نرفت؛ گویی اینجا سیاره دیگری بود و قوانین جاذبه زمین بر آن حکومت نمی کرد. در مقابل نگاه افراد شرکت و کارشناسان آبفا، آب از درزهای فضای میان غشاها خارج می شد. صحنه رقت انگیزی بود؛ از دستگاهی که قرار بود نجات بخش آب آشامیدنی شهر تهران باشد، جریان آب به بیرون می پاشید! ...»

مهندس رخشا در مسیر توسعه و تجاری سازی محصولاتش، با شکست‌ ها، ناملایمات و سختی ‌های بسیاری روبرو شد اما از پای ننشت، ناامید نشد و به راهش ادامه داد تا در نهایت درهای موفقیت نه در داخل بلکه از چین و ماچین به روی او گشوده شد.

فناوری تصفیه آب خاص آقای رخشا از چین، فناوری بهبود سوختش از اندونزی و نانوپودر فلزی از آلمان سربرآورد تا در نهایت روی خوش زندگی هم به او رُخ نشان دهد. فناوری‌ هایی که مهندس رخشا توسعه داده در زمینه تصفیه آب، شیرین ‌سازی آب، تصفیه پساب صنعتی، بهبود احتراق سوخت و غیره کاربرد داشته و می‌ تواند علاوه بر کاهش هزینه‌ ها، به ارزآوری و کاهش وابستگی در برخی حوزه‌ ها منجر شود.

"کتاب همه فن حریف" داستان شکل‌ گیری شرکت «پیام‌ آوران نانوفناوری فردانگر» که در حوزه تصفیه آب و پساب و بهبود احتراق فعالیت می‌ کند را روایت می کند و توسط انتشارات الگونگار پیشرفت روانه بازار نشر شده است.

برای تهیه و خرید کتاب می‌توانید با آدرس ایمیل olgoonegar@gmail.com یا شماره تلفن ۰۲۱۶۶۵۰۷۱۲۸ یا شماره همراه ۰۹۱۲۶۳۲۰۰۷۲ تماس حاصل نمایید.

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha