: ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ : ۱۷۵۰
تعداد رای : ۱

کتاب «خروج از خیابان سئول»

کتاب خروج از خیابان سئول، داستان رویدادیست که شگفتی اهالی فناوری را موجب شد! این روایت دل به دریای نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران می زند تا از این مجال، پاسخی را برای سوالات بیشمار در عرصه پیشرفت فناوری و صنعت جستجو کند.

«خروج از خیابان سئول» کتاب جدیدی از انتشارات الگونگار پیشرفت به قلم آقایان سیدمجتبی قافله‌باشی، سعیدحسین رفیعی و حامد حاجی‌پور و با مقدمه آقای مهندس صابر میرزایی روانه بازار نشر شد. موضوع اصلی این کتاب، روایت داستانی از تجربه موفق «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت» در حمایت از کالای ایرانی، تقبیح خرید بی رویه و بدون توجیه از محصولات خارجی و روحیه خارجی پسند بودن مردم و به ویژه مدیران دولتی است.

پشت جلد کتاب می‌خوانیم:

«برای ما خرید جنس خارجی همیشه باکلاس است. از بسته بندی شیک و طراحی چشم‌نوازش که بگذریم، احتمالا خوش‌دست‌تر و دقیق‌تر از وطنیش کار می‌کند. اگر یک «Made in Japan» یا «Germany» هم گوشه‌کنارش زده باشند، دلمان از دوامش قرص می‌شود. گاهی همین‌جور که پشت پنجره یک مغازه با کالاهای شیک خارجی می‌ایستیم، بدمان نمی‌آید بهانه‌ای برای خرید یکی دو قلم از آن‌ها پیدا کنیم؛ خصوصا اگر قواره‌ی جیبمان باشد. اگر این خرید را از خیابان جردن و چهارراه استانبول و مجتمع پالادیوم هم انجام دهیم، شیرینی‌اش دوچندان می‌شود. حال فرض کنیم این کالای خارجی، کالی سرمایه‌ای باشد؛ عقل حسابگر دکارتی گواهی می‌دهد که حتما باید تومان را دلار کرد و یک جنس مرغوب خرید. اگر این کالا ضبط و ربطی به گسترش علم و عالم داشته باشد، فورا باید سراغ چند برند اول دنیا رفت و شأن علم را حفظ کرد. حالا آمدیم و این دلار از جیب خزانه دولت بود؛ دیگر هیچ درنگی جایز نیست!»

 

عناوین فصل‌های این کتاب به شرح زیر است:
مقدمه؛ به قلم استاد گرانقدر مهندس صابر میرزایی

بخش اول: داستان رویدادی که شگفتی اهالی فناوری را موجب شد

فصل ۱- آغاز یک راه
– سوغات فرنگ
– نو نهاد
– و اما تحریم

فصل ۲- بزرگراه
– دور زدن ممنوع
– معاینه فنی
– به مقصد نزدیک می‌شوید

فصل ۳- ز یاران چشم یاری داشتیم
– وزارت علوم، تحقیقات و «فناوری!»
– اپوزوسیون
– وزارت بهداشت و یک پرسش بی‌پاسخ

فصل ۴- خرید «درخور»
– چندرغاز تومان
– انقلاب دوم
– بازار شیشه‌ای

فصل ۵- خروج از خیابان سئول
– معمای کیفیت
– پاشته آشیل ذائقه‌سازی
– خروج از خیابان سئول

بخش دوم: رازی که شرکت ملی نفت را موتور پیشرفت می‌کند
فصل ۶- گسترش + مشروط + بازار
– عرضه و تقاضا
– لوازم بی‌خانمان

فصل ۷- دکل‌های گمشده
– دکل گمشده یا دکل‌های گمشده!
– سازندگان مطرود

فصل ۸- کدام دست فرمان؟
– هیوندایی خوش‌دست
– پیکان خوش‌نشین
– مؤخره
– امروز…

پیوست- مشق سیاست‌ورزی
۱- عقب‌ماندگی، صرفه تولید و باقی قضایا
۲- بازار بدلجام

 

این کتاب به همت الگونگار پیشرفت و به قلم آقایان سیدمجتبی قافله باشی، سعیدحسین رفیعی و حامد حاجی پور نگارش و روانه بازار شده است. برای خرید این کتاب می توانید به فروشگاه اینترنتی واوک مراجعه کنید.

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha