: ۱۳۹۶/۰۷/۲۴ : ۲۰۳۲
تعداد رای : ۰

سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تصویب شد

دولت به منظور ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های ذیربط برای اطمینان از گسترش و بکارگیری فناوری نانو در کشور و همچنین ایجاد بستر مورد نیاز برای صادرات محصولات نانو در راستای تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ را به تصویب رساند.

تدوین سند ده ساله دوم توسعه فناوری نانو از سال 1393 آغاز شد و با برگزاری جلسات همفکری و فعالیت‌های کارشناسی، در شورای همفکری ستاد نانو در تاریخ 1394/02/30 به تصویب رسید. در مرحله بعد این سند در قالب تصویب‏نامه پیشنهادی که در آن نقش دستگاه‏های اجرایی ذیربط (شامل وزارتخانه ‏ها و سازمان‏ های زیرمجموعه دولت) در توسعه فناوری نانو مشخص شده بود، به هیئت وزیران ارائه شد. در نهایت سند ده ساله دوم در تاریخ 1396/07/23 در هیئت وزیران با عنوان «سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق 1404» به تصویب رسید. 

ارتقای اثرگذاری فناوری نانو در بهبود کیفیت زندگی، دستیابی کشور به جایگاه پنجم جهان در تولید علم ‌نانو و جایگاه پانزدهم در ثبت اختراعات نانو در دفاتر معتبر جهانی، کسب سهم یک تا دو درصدی از بازار جهانی فناوری نانو و ایجاد جایگاه شغلی برای ۸۰ هزار نفر، از اهداف این سند هستند.

همچنین به منظور گسترش کاربرد و ایجاد کشش بازار برای محصولات مبتنی بر فناوری نانو و با توجه به تأثیرات این فناوری در ارتقای کیفیت و ارزش افزوده محصولات، افزایش عمر تجهیزات و ماشین­ آلات، افزایش راندمان تولید و صرفه­ جویی و کاهش هزینه­ ها و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی، مقرر شد دستگاه­ های اجرایی، بررسی و تایید محصولات فناوری نانو ساخت داخل با فناوری بومی و خرید هدفمند این محصولات را در اولویت قرار دهند.

بر این اساس، هیئت وزیران برای هریک از وزارتخانه­ های نیرو، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نفت، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان برنامه و بودجه، سازمان ملی استاندارد، گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری (ستاد ویژه توسعه فناوری نانو) تکالیفی را در جهت خرید و توسعه بازار محصولات نانو ساخت داخل با فناوری‌ بومی برای گسترش کاربرد فناوری نانو در صنایع مرتبط تعیین کرد.

موضوع : الگوی پیشرفت نانو

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha