: ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ : ۵۶۴
تعداد رای : ۲

ستاد نانو چگونه در شرایط تحریم پیشرفت کرد؟

فناوری نانو را موج چهارم انقلاب صنعتی می‌دانند. فناوری که امروزه اکثر شئون زندگی انسان را تحت تأثیر خود قرار داده است. عمر این فناوری در ایران، به بیش از یک دهه می‌رسد و در حال حاضر جایگاه ایران در این فناوری در جهان، رتبه‌ی ششم است. ۱۱ بهمن ماه سال ۹۳، رهبر انقلاب در جریان بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناوری نانو، این مسئله را «تجربه‌ای موفق» قلمداد کرده و فرمودند: «مسئله‌ى فنّاورى نانو یک تجربه‌ى موفّقى است براى کشور ما؛ و نشان‌دهنده‌ى این است که وقتى یک مجموعه‌ى علاقه‌مند و دلسوز و بامعرفت به کار متمرکز می‌شوند بر روى یک نقطه‌ى خاصّى و کار را با برنامه پیش می‌برند، پیشرفت‌هاى محسوس و جهش‌وارى در آن کار به‌وجود مى‌آید.» به‌مناسبت سالروز این بازدید، به سراغ دکتر سعید سرکار، دبیر ستاد ویژه‌ی توسعه فناوری نانو رفتیم و از او درباره‌ی عوامل و دلایل این تجربه‌ی موفق پرسش کردیم.
اگر موافقید برای شروع مصاحبه بفرمایید که فعالیت فناوری نانو در کشور از کجا آغاز شد و ستاد ویژه‌ی توسعه فناوری نانو چگونه شکل گرفت؟
کار نانو از زمانی شروع شد که پروفسور منصوری از اساتید دانشگاه ایلنویز آمریکا به مرحوم دکتر ابتکار درباره‌ی این فناوری توضیح دادند و گفتند فناوری نوظهوری به نام نانوتکنولوژی در جهان ظهور کرده است و کشورهای پیشرفته‌ی دنیا مانند آمریکا، آلمان، استرالیا، ژاپن و کره سرمایه‌گذاری زیادی روی آن داشته‌اند، بنابراین ایران هم باید به این موضوع بپردازد. مرحوم دکتر ابتکار این موضوع را با رئیس‌جمهور وقت در میان گذاشت و سپس این موضوع به دفتر همکاری‌های فناوری رئیس‌جمهور ارجاع داده شده که مطالعات مورد نیاز را انجام داده و به رئیس‌جمهور گزارش ‌دهند. پس از ارائه‌ی گزارش که در آن تأکید شده بود این فناوری، به مرور، همه شئونات زندگی بشر را تحت تأثیر قرار خواهد داد، پیشنهاد شد برای سیاستگذاری و توسعه این فناوری، یک ستادی ورای وزارتخانه‌های دولتی شکل بگیرد تا پیگیر خاص این موضوع باشد که خوشبختانه علی‌رغم همه‌ی چالش‌هایی که وجود داشت، این اتفاق افتاد.

به همین طریق، ستاد توسعه‌ی نانو در سال ۸۲ تشکیل شد و قرار شد در رأس این ستاد شورایی متشکل از وزارتخانه‌هایی چون علوم، بهداشت، اقتصاد، کشاورزی و صنعت و معدن باشد که مشارکت همه‌ی این وزارت‌خانه‌ها در این کار انجام شود. در آن زمان، آقای مهندس سجادی مسئول این ستاد بودند. ایشان همان اوایل سفری داشتند به کربلا، همان‌جا در میانه‌ی بین‌الحرمین، متوسل به حضرت ابالفضل علیه‌السلام می‌شوند که خود حضرت کمک کنند برای ادامه‌ی مسیر این ستاد و به نوعی ستاد نانو، وابسته به تفضلات این حضرت باشد. الحمدلله ما از آن زمان تاکنون، خیرات و برکات آن توسل، و تفضلات حضرت ابالفضل علیه‌السلام را دیده‌ایم و برای همین، هر سال آن روز را با برپایی مراسم حضرت اباالفضل علیه‌السلام در ستاد، گرامی می‌داریم.

از آن زمان تاکنون، چه اندازه توانسته‌ایم در حوزه‌ی نانو پیشرفت کنیم و جایگاه ایران در حال حاضر در رتبه‌بندی جهانی چگونه است؟
سال ۲۰۰